На главную
страницу

Учебные Материалы >> Церковное право.

КНИГА ПРАВИЛ. Святых Апостол, Святых Соборов, Вселенских и Поместных и Святых Отец

Глава: Символы Веры

Символ Веры трех сот осминадесяти святых отец Перваго Вселенскаго Собора, Никейскаго

Веруем во единаго Бога Отца, Вседержителя, Твор­ца всех видимых и невидимых. И во единаго Господа Иисуса Христа, Сына Божия, единороднаго, рожденнаго от Отца, то есть, из сущности Отца, Бога от Бога, Света от Света, Бога истинна от Бога истинна, рож­дение, не сотворенна, единосущна Отцу, Имже вся быша, яже на небеси и на земли: нас ради человек и нашего ради спасения сшедшаго, и воплотившася и вочеловечшася, страдавша, и воскресшаго в третий день, и возшедшаго на небеса, и седяща одесную От­ца, и паки грядущаго судити живым и мертвым. И во Святаго Духа. Глаголющих же о Сыне Божием, яко бысть время, егда не бе, или яко прежде неже родитися, не бе, или яко от не сущих бысть, или из иныя ипо­стаси или сущности глаголющих быти, или превратима или изменяема Сына Божия, сих анафематствует Кафолическая и Апостольская Церковь.

 

Символ Веры ста пятидесяти святых отец Втораго Вселенскаго Собора, Константинопольскаго

Веруем во единаго Бога Отца, Вседержителя, Твор­ца небу и земли, видимым же всем и невидимым. И во единаго Господа Иисуса Христа, Сына Божия, единороднаго, Иже от Отца рожденнаго прежде всех век, Света от Света, Бога истинна от Бога истинна, рожденна, не сотворенна, единосущна Отцу, Имже вся быша: нас ради человек, и нашего ради спасения сшедшаго с небес, и воплотившагося от Духа Свята и Марии Девы, и вочеловечшася: распятаго же за ны при Понтийстем Пилате, и страдавша, и погребенна: и воскресшаго в третий день по писанием: и возшедшаго на небеса, и седяща одесную Отца: и паки грядущаго со славою судити живым и мертвым, Его же царст­вию не будет конца. И в Духа Святаго, Господа, Животворящаго, Иже от Отца исходящаго, Иже со Отцем и Сыном спокланяема и сславима, глаголавшаго Про­роки. Во едину Святую, Соборную и Апостольскую Церковь. Исповедуем едино крещение во оставление грехов. Чаем воскресения мертвых, и жизни будущаго века. Аминь.

 

Догмат шести сот тридесяти святых отец Четвертаго Вселенскаго Собора, Халкидонскаго, о двух естествах во едином лице Господа нашего Иисуса Христа

Последующе божественным отцем, все единогласно поучаем исповедывати единаго и тогожде Сына, Господа нашего Иисуса Христа, совершенна в Божестве и совершенна в человечестве: истинно Бога и истинно человека, тогожде из души и тела: единосущна Отцу по Божеству, и единосущна тогожде нам по человече­ству: по всему нам подобна, кроме греха: рожденна прежде век от Отца по Божеству, в последние же дни тогожде, ради нас и ради нашего спасения, от Марии девы Богородицы, по человечеству: единаго и тогожде Христа, Сына, Господа, единороднаго, во двух естест­вах неслитно, неизменно, нераздельно, неразлучно по-знаваемаго, (никакоже различию двух естеств потребляему соединением, паче же сохраняему свойству коегождо естества, во едино лице и во едину ипостась совокупляемаго): не на два лица разсекаемаго или разделяемаго, но единаго и тогожде Сына, и едино­роднаго Бога Слова, Господа Иисуса Христа, якоже древле пророцы о Нем, и якоже Сам Господь Иисус Христос научи нас, и якоже предаде нам Символ отец наших.

 

Догмат ста седмидесяти святых отец Шестаго  Вселенскаго Собора, Константинопольскаго, о двух волях и действиях в Господе нашем Иисусе Христе

И две естественныя воли или хотения в Нем, и два естественныя действия, неразлучно, неизменно, нераз­дельно, неслиянно, по учению святых отец наших, такожде проповедуем: два же естественныя хотения не противныя, да не будет, якоже нечестивии еретицы рекоша, но Его человеческое хотение, последующее, и не противостоящее, или противоборствующее, паче же и подчиняющееся Его божественному и всемогущему хотению.

 

Догмат трех сот шестидесяти седми святых отец Седмаго Вселенскаго собора, Никейскаго, о иконопочитании

Храним не нововводно все, писанием, или без пи­сания установленныя для нас церковныя предания, от них же едино есть иконнаго живописания изображе­ние, яко повествованию евангельския проповеди со­гласующее, и служащее нам ко уверению истиннаго, а не воображаемаго воплощения Бога Слова, и к подоб­ной пользе. Яже бо едино другим указуются, несо­мненно едино другим уясняются. Сим тако сущим, аки царским путем шествующе, последующе богоглаголивому учению святых отец наших и преданию Кафолическия Церкве, (вемы бо, яко сия есть Духа Святаго в ней живущаго), со всякою достоверностию и тщатель­ным разсмотрением определяем: подобно изображе­нию честнаго и животворящего Креста, полагати во святых Божиих церквах, на священных сосудах и оде­ждах, на стенах и на деках, в домах и на путях, честныя и святыя иконы, написанныя красками и из дроб­ных, камений и из другаго способнаго к тому вещества устрояемыя, я коже иконы Господа и Бога и Спаса на­шего Иисуса Христа, и непорочныя Владычицы нашея святыя Богородицы, такожде и честных Ангелов, и всех святых и преподобных мужей Елико бо часто чрез изображение на иконах видимы бывают, потолику взирающий на оныя подвизаемы бывают воспоминати и любити первообразных им, и чествовати их ло­бызанием и почитательным поклонением, не истин­ным, по вере нашей, богопоклонением, еже подобает единому Божескому естеству, но почитанием по тому образу, якоже изображению честнаго и животворящаго Креста и Святому Евангелию и прочим святыням, фимиамом и поставлением свещей честь воздается, яковый и у древних благочестный обычай был. Ибо честь, воздаваемая образу, преходит к первообразно­му, и покланяющийся иконе покланяется существу изображеннаго на ней. Тако бо утверждается учение святых отец наших, сиесть, предание Кафолическия Церкве, от конец до конец земли приявшия Евангелие.

  Символы Веры Правила святых апостол